Jarní úklid v Račném

17.04.2010 21:46

Fotky z jarního úklidu Račné + Komuniké o 3. jarním úklidu

Jak již název napovídá i tento rok se uskutečnil kolektivní sběr fšeckého nepořádku. Po druhé jsme uklúzali v prostoru Račného, a to okolí cest k myslivecké chatě a cesty na „Letiště“. Musím hned teď na počátku textu vyzdvihnout, že celé této nepříliš hygénické akce se zúčastnilo neuvěřitelné množství dobrých duší – jen je vyjmenovat fšecky do jednoho by vydalo na pět papyrosů rozměru A4.

            Celý zátah započal ve velmi brzkých ranních hodinách, rozuměj na sobotu, 17. dubna. Potkali jsme se na začátku Račného za velkým seníkem. Kde jsme provedli malou instruktáž, výdej pracovních ochranných prostředků a pytlisek na nepořádek. Po určení postupu dvou hlavních sběračských kolon započal závod ve smejčení naší Matičky přírody, která určitě o některé produkty lidské společnosti nestojí, ale sama si s nima nedokáže poradit. Ano, skupiny se snažily najít co nejzajímavější exempláře, kterými se naši o něco méně pořádkumilovní spoluobčané snažili obdarovat společné životní prostředí. Opět mně překvapuje, jak jsou lidé v mnoha situacích plni síly a odhodlání obdarovat les, potůček nebo lúku výdobytky moderního světa, místo toho, aby se jich snažili zbavit legálním a přípustným způsobem. Například za seníkem nebo u tzv. Modřínku se to poklady a dary jen hemžilo – tu petka, baterie, opět petka, vyslopaný lahváč, láhev od vínka, sáček, pytlík, plechovka, kabát a opět petka atd. atd. Mimochodem nevím kolik si sběračů všimlo, ale většinu lidských darů  tvořili PET flašky – nebylo by lepší je zmárnit na recyklační lince a udělat z nich třebas bundy pro potřebné, než-li je pohazovat po venku, vždyť i těm lahvím je tam venku zima a smutno. Možná i z tohoto důvodu se podařilo vyčistit o mnoho větší plochu než předešlý rok. Podařilo se najít i několik kapitálních úlovků. Třebas zachovalý litinový Le gril, ocelové tažné lano, stehenní kost patřící prasátku, historické hrnce a podobně. No prostě samé poklady a výdobytky civilizace.

            Celá operace se díky našim skvělým sběračským smečkám a rojům podařilo dokončit ve velmi krátkém čase. Do dvou pozemských hodin, a pak nebylo do čeho vrtnůt a co hodit do pytla. Někteří ze zúčastněných se přeorientovali ze savčího způsobu života samospádně ke způsobu žití obojživelníků. Ano, ti z odvážnějších navštívili a přebrodili na půl délky Račanského potůčku. Inu děti a přírodní živly. Byli sme taky takoví. Nakonec co dodat, jen že příští rok fše proběhne nejspíš nanovo, ale snad nepořádku bude míň. Děkujem uplně fšeckým, co pomohli nebo na nás bojovníky-sběrače jen v dobrém mysleli :-)

 

                                                                                     Bomba, v.h. v.r.

 

 

Zpět

Fotogalerie: Jarní úklid v Račném

/album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid01-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid03-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid04-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid05-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid06-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid07-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid08-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid09-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid10-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid11-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid13-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid14-jpg/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid12-jpg1/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid15-jpg/ /album/fotogalerie-jarni-uklid-v-racnem/uklid02-jpg1/