Informace o nás

Naše středisko  tvoří skauti a skautky ze dvou obcí – Lidečko a Horní Lideč. Obě obce se nachází v údolí mezi Vizovickými vrchy a Javorníky na Valašsku nedaleko města Vsetína. O obci Lidečko jste jistě mohli slyšet v souvislosti s naší krásnou přírodní památkou Čertovy skály. Ale vraťme se zpátky ke skautům.

Jsme součástí celorepublikové organizace Junák – český skaut, z. s., která sdružuje už asi 65 tisíc skautů a skautek z celé republiky a toto číslo se každým rokem zvětšuje. Skauting je dnes již rozšířen prakticky ve všech státech světa, není se proto čemu divit, že nás je na celém světě víc než 60 milionů.

Nyní vás krátce seznámíme s historií našeho střediska. Původně u nás fungoval samostatný oddíl děvčat a oddíl chlapců. Oba tyto oddíly spadaly pod středisko Hovězí. Naše již samostatné středisko vzniklo v roce 2002. Od tohoto roku jsme se velice rozrostli. Děti, které tehdy byly součástí družinek, jsou nyní vedoucími nebo své děti podporují ve skautování. Každým rokem nás ovšem přibývá a na začátku roku 2020 se v našem středisku zaregistrovalo více než 100 členů.

V současnosti  ve středisku funguje 8 družin pro každou věkovou kategorii. Pro ty nejmladší (děti od 3 do 6 let) máme družiny benjamínků jak v Lidečku, tak v Horní Lidči. Pro školáky z prvního i druhého stupně máme 3 skupiny světlušek a skautek (děvčat) a 3 skupiny vlčat a skautů (chlapců). O vedení všech těchto družin se starají vedoucí, kteří se také aktivně podílejí na pořádání různých dalších akcí. Pro děti jsou každý týden připravovány schůzky, na kterých hrají hry, získávají nové zkušenosti a utužují svá přátelství mezi sebou, ale i s vedoucími. Nejen děti ale i vedoucí poznávají nová místa a zažívají  dobrodružství například při letních výpravách do hor. Již jsme navštívili Rakouské Alpy, Dolomity v Itálii a NP Triglav ve Slovinsku. Celé středisko zastřešuje naše středisková vedoucí Ludmila Rumánková Mužikovská spolu s jejím zástupcem Tomášem Čížem. Naše organizace je také podporována oběmi obcemi a díky nim máme dvě krásné klubovny, ve kterých mají děti dostatek prostoru na různé aktivity.

Naše činnost ovšem nekončí jen u organizace družinových schůzek. Skautský rok bývá každoročně velmi nabitý. Děti bereme na různé výpravy, aby více objevovaly krásnou přírodu kolem nás nebo jezdíme na víkendové chaty. Každý rok v létě jezdíme na skautský tábor. Místo táboření se dříve hodně střídalo, delší čas jsme strávili ve Velkých Karlovicích v lokalitě Na Sihle, ale od roku 2012 až doposud táboříme na Novém Hrozenkově v údolí Hrubá Brodská. Mohlo by se zdát, že když jsme stále na stejném místě, že tábory nikoho nebudou po pár letech bavit, ale není tomu tak. Každý tábor má velmi různorodý program a téma, jako například – vojenský tábor, Cesta kolem světa, Země po, Poklad Alvaréze, Lost, Asterix a Obelix a mnoho dalších. Pořádáme i akce pro veřejnost. V Lidečku je již tradiční Skautský ples, který je vždy laděn do jiných témat. Také pomáháme s přípravou Dětského dne v Račném, roznosem Betlémského světa, úklidem přírody a v neposlední řadě i se sbírkou Den proti rakovině.

Aktuální dění ve středisku můžete sledovat na našich facebookových stránkách:

Středisko Lidečko 723.03, Lidečko 467, 756 15, okr. Vsetín

Na následujícím videu se můžete podívat, co všechno skauti dělají.